Land Rover Forum

Svar på indlægget:

Så indføres papegøjeplader igen (14-01-2009 15:43:01)
Benny Jepsen #2711, reg. mjyl
Hej alle

Så indføres reglen om brug af papagøjeplader igen. De skal fremover erstatte brugen af klistermærker som bevis for betalt moms af bilen og bliver derved nu den synlige tilladelse til privat brug af en gulpladebil

I kan finde hele lovteksten på hjemmesiden hos SKAT herunder:
http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=1792731&vId=0&search=papegøjeplader

I korthed går loven ud på følgende:

Fra 1. januar 2009 skal varebiler, der indregistreres til privat anvendelse, herunder blandet erhvervsmæssigt/privat forsynes med særlige nummerplader ("Papegøjeplader").

Prisen for papegøjenummerplader bliver som udgangspunkt som prisen for almindelige nummerplader. Det er 1.180 kr. for et sæt nummerplader og 590 kr. for en enkelt nummerplade (en erstatningsnummerplade).

I de tilfælde, hvor det i dag er gratis at omregistrere en varebil til privat eller til blandet privat og erhvervsmæssig anvendelse, skal der i disse tilfælde alene betales for de generelle omkostninger ved at producere og udlevere et sæt papegøjenummerplader eller et sæt gule nummerplader. Denne pris er vurderet til 160 kr.

Mvh. Benny #2711
Du skal være logget ind for at kunne vedlægge billeder.
Indtast første bogstav i ordet "aksel"
Retningslinier for indlæg i Land Rover Forum #07, 22. september 2014
  • Rover Forum er et forum for Dansk Land Rover Klub og andre Land Rover-interesserede der søger hjælp og vejledning i alle tænkelige forhold, der vedrører det at have en Land Rover.
  • Brug Rover Forum til at få svar på dine spørgsmål - eller hjælp andre til at få svar på deres.
  • Brug ikke Rover Forum til "snik-snak". Rover Forum er ikke en chat.
  • Hold en sober tone!
  • Tal pænt i god tone med respekt for andre.
  • Brug skrift-sprog - ikke tale-sprog (fyld ikke dit indlæg op med smileys, sms-forkortelser, o.lign.)
  • Skriv ikke hele dit indlæg med STORE BOGSTAVER. Så lyder det som om du råber.
  • Personlige angreb, ukvemsord og tilsvininger accepteres ikke.
  • Hold tråden/emnet. Når du svarer på indlæg, så hold dig til det aktuelle emne/spørgsmål. Start en ny tråd, hvis du har kommentarer som ikke relaterer sig til det oprindelige emne.
  • Enhver form for forsøg på køb/salg/bytte accepteres ikke i Rover Forum - brug istedet Rover Børsen eller kontakt folk direkte.
  • Indlæg oprettet i falsk navn accepteres ikke.
  • Indlæg der overtræder eller opfordrer til overtrædelse af gældende dansk lov accepteres ikke.
  • Indlæg der indeholder links til download af ulovligt materiale accepteres ikke.
  • Indlæg kan af en administrator blive flyttet til andre emner, hvis det skønnes hensigtsmæssigt.
  • Indlæg kan af en administrator blive markeret som "Kun for medlemmer".
Indlæg i Rover Forum der ikke overholder ovenstående retningslinier vil uden varsel og advisering blive slettet af en af Rover Forums administratorer.