sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: Håndbremse / skivebremser (25-08-2012 01:07:33)
Verner Andersen #2749, reg. ssj
Bedste OASEN-redaktoer, for at komme så langt væk fra emnet som muligt-
går ud fra du har spædet oliepumpen ved olieskift; men ellers kan stemplet i oliepumpens overstrømningsventil "kante sig" og blive stående åben; følger med ud ved afmontering af pumpe.
Men som Jimmi er inde på, er der kun få steder specifik krav til håndbremses udformning; men generelt bare krav til virkemåde og effektivitet, derfor mener jeg skivehåndbremse umiddelbart kan monteres.
Naturligvis skal ombygning være holdbar og trafiksikker og som "udvalgte" synsfolk fremfører, skal det se fornuftigt ud.
Apropos håndbremse og prøvestand; faldt lige over denne pasus i Færdselsstyrelsens vejledning i forb. med periodesyn "Kan firehjulstræk ikke frakobles ved en simpel handling, skal håndbremse IKKE testes på bremseprøvestand.