Land Rover Forum

Svar på indlægget:

sv: Topstykke ombytning (04-11-2005 08:11:32)
ole pedersen
Hej Henrik.

Det ik nogen god ide, med mindre du er ude i noget med at turbolade med virkelig højt ladetryk, der sker nemlig det at med et 2,5 topstykke på en 2,25 sænker du kompresionen og det gør man kun når man virkelig vil rå tune sin diesel,men til alm brug vil du få dårlig start villighed og nedsat brændstof effektivtet=mere forbrug.
Find et topstykke fra en 2,25, dem er der mange af rundt omkring.
Og ja det er rigtigt at der er mange der har sat et 2,25 topstykke på en 2,5 med held og nogen har sågar kørt jorden rundt og det ik engang løwn.
Og vi bringer en annonce:
Skulle du ikke kunne finde et topstykke så sving en mail.
Go weekend.

Med venlige rover hilsner
Ole. #493.
Du skal være logget ind for at kunne vedlægge billeder.
Indtast første bogstav i ordet "bagvange"
Retningslinier for indlæg i Land Rover Forum #07, 22. september 2014
  • Rover Forum er et forum for Dansk Land Rover Klub og andre Land Rover-interesserede der søger hjælp og vejledning i alle tænkelige forhold, der vedrører det at have en Land Rover.
  • Brug Rover Forum til at få svar på dine spørgsmål - eller hjælp andre til at få svar på deres.
  • Brug ikke Rover Forum til "snik-snak". Rover Forum er ikke en chat.
  • Hold en sober tone!
  • Tal pænt i god tone med respekt for andre.
  • Brug skrift-sprog - ikke tale-sprog (fyld ikke dit indlæg op med smileys, sms-forkortelser, o.lign.)
  • Skriv ikke hele dit indlæg med STORE BOGSTAVER. Så lyder det som om du råber.
  • Personlige angreb, ukvemsord og tilsvininger accepteres ikke.
  • Hold tråden/emnet. Når du svarer på indlæg, så hold dig til det aktuelle emne/spørgsmål. Start en ny tråd, hvis du har kommentarer som ikke relaterer sig til det oprindelige emne.
  • Enhver form for forsøg på køb/salg/bytte accepteres ikke i Rover Forum - brug istedet Rover Børsen eller kontakt folk direkte.
  • Indlæg oprettet i falsk navn accepteres ikke.
  • Indlæg der overtræder eller opfordrer til overtrædelse af gældende dansk lov accepteres ikke.
  • Indlæg der indeholder links til download af ulovligt materiale accepteres ikke.
  • Indlæg kan af en administrator blive flyttet til andre emner, hvis det skønnes hensigtsmæssigt.
  • Indlæg kan af en administrator blive markeret som "Kun for medlemmer".
Indlæg i Rover Forum der ikke overholder ovenstående retningslinier vil uden varsel og advisering blive slettet af en af Rover Forums administratorer.