Land Rover Forum

Svar på indlægget:

sv: Min LR Serie III piver når den trækker (20-03-2007 20:42:40)
Kenneth Poulsen #0435, reg. l-f
Hej Henrik det kan meget vel være din kardan der piver over at kørt tørt, og rysteriet kunne tyde på et kryds er stået af.*
Inde i kardankrydset sidder der smørenippler og på siden af kardanrøret i den ene ende, sidder der også en nippel der smøerer længderetningen.
Hen i værktøjsmagasinet, Meconomen, MECA, eller lign. og købe en fedtpresse og et par patroner, køb en slange med i stedet for røret. ca. 150-175,- kr.
Så er det ellers i det gimmest tøj og dykke ned i oliepletterne under vognen og få spritzet nipplerne.
Vognen skal nok lige skubbes lidt frem og tilbage for du kan komme til nipplerne.
Læg klodser foran og bagved hjulene, løs håndbremsen og *FØR du smører, rykker du lige op og ned i kardanerne omkring krydsne, for at mærke om der er slør.(klonk klonk)
Pas på dig selv og velkommen i sortfingerklubben ;-D
Mvh
Kenneth Poulsen
Du skal være logget ind for at kunne vedlægge billeder.
Indtast første bogstav i ordet "stempelring"
Retningslinier for indlæg i Land Rover Forum #07, 22. september 2014
  • Rover Forum er et forum for Dansk Land Rover Klub og andre Land Rover-interesserede der søger hjælp og vejledning i alle tænkelige forhold, der vedrører det at have en Land Rover.
  • Brug Rover Forum til at få svar på dine spørgsmål - eller hjælp andre til at få svar på deres.
  • Brug ikke Rover Forum til "snik-snak". Rover Forum er ikke en chat.
  • Hold en sober tone!
  • Tal pænt i god tone med respekt for andre.
  • Brug skrift-sprog - ikke tale-sprog (fyld ikke dit indlæg op med smileys, sms-forkortelser, o.lign.)
  • Skriv ikke hele dit indlæg med STORE BOGSTAVER. Så lyder det som om du råber.
  • Personlige angreb, ukvemsord og tilsvininger accepteres ikke.
  • Hold tråden/emnet. Når du svarer på indlæg, så hold dig til det aktuelle emne/spørgsmål. Start en ny tråd, hvis du har kommentarer som ikke relaterer sig til det oprindelige emne.
  • Enhver form for forsøg på køb/salg/bytte accepteres ikke i Rover Forum - brug istedet Rover Børsen eller kontakt folk direkte.
  • Indlæg oprettet i falsk navn accepteres ikke.
  • Indlæg der overtræder eller opfordrer til overtrædelse af gældende dansk lov accepteres ikke.
  • Indlæg der indeholder links til download af ulovligt materiale accepteres ikke.
  • Indlæg kan af en administrator blive flyttet til andre emner, hvis det skønnes hensigtsmæssigt.
  • Indlæg kan af en administrator blive markeret som "Kun for medlemmer".
Indlæg i Rover Forum der ikke overholder ovenstående retningslinier vil uden varsel og advisering blive slettet af en af Rover Forums administratorer.