sv: sv: Pas på derude! (19-06-2008 22:32:34)
Mark Philipsen
Lidt stof til eftertanke.
Jeg arbejder med wire og kæder på Offshore/supply skibe. Grejerne derude springer osse i ny og næ, der kan være mange årsager, men når en 97mm wire eller 6" kæde springer ved træk på 300 tons +, sker der virkeligt ting og sager. Står man i farezonen eller er uagtsom, er det med døden til følge!
En måde at mindske risikoen er at gøre wiren eller kæden kortere. Ved fx. at bruge større/kraftigere softstropper som er længere og sætte i mellem Bil-wire-spil. Hvis stroppen så spinger er den elastiske part mindre og burde ikke give samme swirpe effekt som en wire eller kæde.
En hel anden ting er at det burde være alm. kendt at man under ingen omstændighedder står i nærhedden af en trækkende part når operationen er igang.!
Selvom der er fart på og adrenelinen kører under race, så tænk på jeres egen sikkerhed såvel som andres.
Sikkerhed er første priotet.
Mvh. Mark Philipsen