sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: Så blev de enige om noget af prisen for skattelettelsen (03-03-2009 09:40:33)
Knud Torp Madsen #3283, reg. nvsj
Det handler jo slet ikke om ærlig omsorg for miljøet. Det handler ene og alene om at få fjernet en række problemer.
1. gulpladebiler er lagt for had, som værende i helt særlig grad forurenende, langt mere end tilsvarende hvidpladebiler. En løgn kan jo gentages så ofte, at den går hen og bliver til sandhed, som salig Göbbels lærte verden for 65-70 år siden.
2. gulpladebiler har givet anledning til mange kontroverser, som den sidste med Range Roveren, hvor ejeren sked højt og flot på regulativerne. Det pirrer jo helt vildt meget til forargelsen og hadet til gulpladebilejere.
3. Den evige kritik af at man ikke må bruge en gulpladebil, som en hvidpladebil, selv om man har erhvervet den med åbne øjne for den begrænsede brug, har helt sikkert bidraget til kvalmen over denne ordning hos myndighederne, hvorfor der ligger et meget stort ønske om at få den ordning likvideret.
4. Bilbranchen stander i kval. På denne måde kan man med et pennestrøg få solgt ekstra 100.000+ nye biler til glæde for nybilsbranchen, som har været dygtige i deres lobbyvirksomhed, og til glæde for statskassen pga mulliarder i kr. i reg.afg. Vi skal jo alle nu ud og købe ny bil til multihundredetusinder i stedet for den gamle LR????
Men som sædvanen tro, skal det hele pakkes ind i floromvundet vrøvl om miljøhensyn. Pis og papir, løgn og latin, fis og humbug som sædvanligt.
mvh
Knud