Land Rover Forum

Svar på indlægget:

sv: Greenlaning i Danmark (02-03-2003 19:22:27)
Metzdorff, Østjylland
Greenlaning i England bygger på "offentlighedens ret til at benytte en sti/vej" og er en lov der går tilbage til middelalderen. I dag bliver der hele tiden lukket stier/veje i England og der gøres et stort arbejde for at bevare de steder der er. Se evt. http://www.glass-uk.org

I England, såvel som i Danmark, er der store problemer med folk der kører hvor de ikke har fået lov og/eller folk der ødelægger de spor der allerede findes, ved f.eks. at køre dem unødigt op, fjerne træer og buske m.m.

I Danmark er reglerne anderledes og mange af de mindre private veje og stier må ikke gennemkøres. Du vil - selv på veje hvor du må færdes - sjældent komme ud for noget der ligger tæt op af det du ser i England.

I England kan man i de enkelte kommuner få nøjagtige oplysninger om, hvor der må køres. I Danmark skal du spørge de lokale lodsejere.

Hvor end du er, så husk at spørge først. Vi har haft/har nok problemer med folk der ikke gør det...

;-Jørgen

Du skal være logget ind for at kunne vedlægge billeder.
Indtast sidste bogstav i ordet "krumtap"
Retningslinier for indlæg i Land Rover Forum #07, 22. september 2014
  • Rover Forum er et forum for Dansk Land Rover Klub og andre Land Rover-interesserede der søger hjælp og vejledning i alle tænkelige forhold, der vedrører det at have en Land Rover.
  • Brug Rover Forum til at få svar på dine spørgsmål - eller hjælp andre til at få svar på deres.
  • Brug ikke Rover Forum til "snik-snak". Rover Forum er ikke en chat.
  • Hold en sober tone!
  • Tal pænt i god tone med respekt for andre.
  • Brug skrift-sprog - ikke tale-sprog (fyld ikke dit indlæg op med smileys, sms-forkortelser, o.lign.)
  • Skriv ikke hele dit indlæg med STORE BOGSTAVER. Så lyder det som om du råber.
  • Personlige angreb, ukvemsord og tilsvininger accepteres ikke.
  • Hold tråden/emnet. Når du svarer på indlæg, så hold dig til det aktuelle emne/spørgsmål. Start en ny tråd, hvis du har kommentarer som ikke relaterer sig til det oprindelige emne.
  • Enhver form for forsøg på køb/salg/bytte accepteres ikke i Rover Forum - brug istedet Rover Børsen eller kontakt folk direkte.
  • Indlæg oprettet i falsk navn accepteres ikke.
  • Indlæg der overtræder eller opfordrer til overtrædelse af gældende dansk lov accepteres ikke.
  • Indlæg der indeholder links til download af ulovligt materiale accepteres ikke.
  • Indlæg kan af en administrator blive flyttet til andre emner, hvis det skønnes hensigtsmæssigt.
  • Indlæg kan af en administrator blive markeret som "Kun for medlemmer".
Indlæg i Rover Forum der ikke overholder ovenstående retningslinier vil uden varsel og advisering blive slettet af en af Rover Forums administratorer.