Land Rover Forum

Svar på indlægget:

sv: sv: sv: sv: Rover 3,9l V8 - erfaring søges (04-12-2009 19:45:49)
Karsten Bøgvad Jensen #5867, reg. fyn
Hej med jer.
Tak for hjælp og råd
Som opfølgning af tråden, kan jeg nu berette at jeg er igang med at bygge på en 3,9L EFI fra 92` i flot stand. Den får anden knastaksel ,kæde og tandhjul,frostpropper, chip, komplet tændings anlæg, cr9,35:1 stempler og ringe,affræsning af blok for højere kompreesion 0,7mm , alle lejer og pakninger, afbalanceret og afvejet på alle interne dele, hedders/banamanifolder,temp. følere og olietryks kontakt , porter og afgrater indsugnings manifold og topstykker, 10,5" HD kobling, frisk lt85 gearkasse.. glemte jeg noget?
Jeg er ved at adskille motoren som skal til motor service i næste uge.
Til sidst kan jeg nævne at jeg satser på at montere et modul der gør motoren kan køre på bioetanol/benzin blanding = E85.

110èr hilsner og god jul fra K.Bøgvad
Du skal være logget ind for at kunne vedlægge billeder.
Indtast sidste bogstav i ordet "lydpotte"
Retningslinier for indlæg i Land Rover Forum #07, 22. september 2014
  • Rover Forum er et forum for Dansk Land Rover Klub og andre Land Rover-interesserede der søger hjælp og vejledning i alle tænkelige forhold, der vedrører det at have en Land Rover.
  • Brug Rover Forum til at få svar på dine spørgsmål - eller hjælp andre til at få svar på deres.
  • Brug ikke Rover Forum til "snik-snak". Rover Forum er ikke en chat.
  • Hold en sober tone!
  • Tal pænt i god tone med respekt for andre.
  • Brug skrift-sprog - ikke tale-sprog (fyld ikke dit indlæg op med smileys, sms-forkortelser, o.lign.)
  • Skriv ikke hele dit indlæg med STORE BOGSTAVER. Så lyder det som om du råber.
  • Personlige angreb, ukvemsord og tilsvininger accepteres ikke.
  • Hold tråden/emnet. Når du svarer på indlæg, så hold dig til det aktuelle emne/spørgsmål. Start en ny tråd, hvis du har kommentarer som ikke relaterer sig til det oprindelige emne.
  • Enhver form for forsøg på køb/salg/bytte accepteres ikke i Rover Forum - brug istedet Rover Børsen eller kontakt folk direkte.
  • Indlæg oprettet i falsk navn accepteres ikke.
  • Indlæg der overtræder eller opfordrer til overtrædelse af gældende dansk lov accepteres ikke.
  • Indlæg der indeholder links til download af ulovligt materiale accepteres ikke.
  • Indlæg kan af en administrator blive flyttet til andre emner, hvis det skønnes hensigtsmæssigt.
  • Indlæg kan af en administrator blive markeret som "Kun for medlemmer".
Indlæg i Rover Forum der ikke overholder ovenstående retningslinier vil uden varsel og advisering blive slettet af en af Rover Forums administratorer.