Land Rover Forum

Svar på indlægget:

sv: Soft top defender eller feriebil til optagelse i København. (20-04-2010 16:48:52)
Niels Erik Lysebjerg Hansen #7732, reg. fyn
Hej Maja

lige for en ordens skyld: "Jeep" er sammentrækningsanalyse af bogstaverne "G" og "P" udtalt på engelsk, og var en del af Fords forkortelse "G.P.W." (General Purpose og Willys) nemlig den lille firehjulstrækker fabrikken "Willy's Overland" havde vundet retten til at udvikle for den amerikanske hær, der netop havde kastet sig ud i 2. Verdenskrig. De kunne dog ikke følge med efterspørgslen og derfor blev mange bygget af Ford, med forkotelsen (GPW) deraf kælenavnet "Jeep"
i dag er Jeep reg. Varemærke og alstå en amerikansk firehjulstrækker.

Land Rover blev bygget i England *efter* 2. verdenskrig som et all-round køretøj til landbrug og industri. Godt nok med forbillede i den amerikanske Jeep, men altså et engelsk køretøj til fredstid og ikke et amerikansk militær-køretøj.

At kalde en Land Rover for en Jeep blandt Lsnd Rover entusiast falder altså aldrog heldigt ud

Mvh Niels
Du skal være logget ind for at kunne vedlægge billeder.
Indtast første bogstav i ordet "automatgear"
Retningslinier for indlæg i Land Rover Forum #07, 22. september 2014
  • Rover Forum er et forum for Dansk Land Rover Klub og andre Land Rover-interesserede der søger hjælp og vejledning i alle tænkelige forhold, der vedrører det at have en Land Rover.
  • Brug Rover Forum til at få svar på dine spørgsmål - eller hjælp andre til at få svar på deres.
  • Brug ikke Rover Forum til "snik-snak". Rover Forum er ikke en chat.
  • Hold en sober tone!
  • Tal pænt i god tone med respekt for andre.
  • Brug skrift-sprog - ikke tale-sprog (fyld ikke dit indlæg op med smileys, sms-forkortelser, o.lign.)
  • Skriv ikke hele dit indlæg med STORE BOGSTAVER. Så lyder det som om du råber.
  • Personlige angreb, ukvemsord og tilsvininger accepteres ikke.
  • Hold tråden/emnet. Når du svarer på indlæg, så hold dig til det aktuelle emne/spørgsmål. Start en ny tråd, hvis du har kommentarer som ikke relaterer sig til det oprindelige emne.
  • Enhver form for forsøg på køb/salg/bytte accepteres ikke i Rover Forum - brug istedet Rover Børsen eller kontakt folk direkte.
  • Indlæg oprettet i falsk navn accepteres ikke.
  • Indlæg der overtræder eller opfordrer til overtrædelse af gældende dansk lov accepteres ikke.
  • Indlæg der indeholder links til download af ulovligt materiale accepteres ikke.
  • Indlæg kan af en administrator blive flyttet til andre emner, hvis det skønnes hensigtsmæssigt.
  • Indlæg kan af en administrator blive markeret som "Kun for medlemmer".
Indlæg i Rover Forum der ikke overholder ovenstående retningslinier vil uden varsel og advisering blive slettet af en af Rover Forums administratorer.