161705:
sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: sv: Automatgearkasse og SU kaburatorer. (19-09-2019 15:58:25) (svar på
161702)
Peter Struntze #2005, reg. ssj (medlem) (
ip-adr: 109.56.167.183)
hold dig langt væk fra 3,5 indsprøjtning, det er noget med noget flapsystem der ikke fungere og er et mareridt at indstille.
Begge indsprøjtnings systemer passer direkte såfremt du får indsugningsmanifold med.
nemmeste og billigste er at finde donorbil, så har alle små dele og dimser
alle ophæng passer plug and play, dine egne kardaner passer tager ikke lang tid at ligge i
så skal du sakse lidt i ledningsnettet, såvidt jeg husker er det 3 ledninger der skal sættes sammen
du skal have flyttet lamda sensorer over i din egen udstødning
det mest trælse er køleren RR/og D1 køler er lige nøjagtig 4 cm for bred til at kunne stå i en Defender. Der er oliekøletårn til motor i den ene side og aut. kasse i den anden. Jeg fik sat nyt element i min, så den havde samme mål som original.
Så skal der laves nye slanger til automatgearkassen (kan evt. skæres over og samles med et rørstykke, men det sveder lidt når olien bliver varm :-))
så er der interiør, enten skal du selv lave kardantunnel, eller også skal du købe aftermarket, og de er så vidt jeg har set forholdsvis pebret.
alt afhængig af hvad der følger med til de 40.000 i GB lyder det ikke helt i hegnet
det er ikke specielt svært, men tager selvfølgelig nogle timer at bygge om :-)
Håber du finder en løsning, aut er det eneste rigtige :-)