God ide Claus
Jeg vil her give lidt af vores erfaringer fra vores jordomrejse m.m.
Midt i Australiens oerken fik vi hul paa koelerslangen, og det blev paa klasisk vis repearet med gaffatape og et par spaendebaand. Det holdt fint de naeste par tusinde km.
Samme sted roeg begge stoeddaempere bagpaa, men det goer ikke saa meget naar bare vi holdt farten under 80km/T (dog er man noedt til at koere mindst 70km/t paa jordvejene her pga. vaskebraedtet).
Flade daek kan sagtens repeares paa stedet med et noedreperationssaet til ca. 100kr. En god kompressor er i den forbindelse guld vaerd, ogsaa til koersel i sand m.m.
Vi har ogsaa lige haft en flaenge i faelgen. Den blev fint svejset og nu fungerer det fint igen.
For tiden koerer vi uden haandbremse i Andesbjergene. Nogle af stumperne braekkede i tromlen og derfor maatte vi pille det hele af. Det er ikke muligt at faa reservedele her. Men en manglende haandbremse er ikke det vaerste, da traeklodser er meget billige i Amazonasjunglen.
Vi har ogsaa faaet oedelagt pakningsskiverne i servostyringen af sand (nok fra koerslen i Australien). Det gaar fint nok med bare at efterfylde for hver 500km Og naar det ikke laengere gaar, saa tager vi kileremmen af til servopumpen.
I oevrigt er devisen at (stort set) alle typer vaesketab ikke goer noget, saa laenge man har mulighed for at efterfylde i samme hastighed som tabet.
Foelg evt. med paa vores tur paa
www.dennisbager.dk